Jak dobrze wychować swoje dziecko?

Jak dobrze wychować swoje dziecko?

Pojawienie się na świecie dziecka zmienia w życiu rodziców bardzo dużo. Są oni bowiem odpowiedzialni za tę małą istotę i powinni jak najlepiej przygotować ją do dorosłego życia już od najmłodszych lat. W wychowaniu bardzo często oprócz mamy i taty, biorą udział dziadkowie, dalsza rodzina, a także znajomi. Zasadniczo ile osób, tyle opinii na odpowiednie wychowanie malucha. Jednakże, każdy odpowiedzialny rodzic powinien kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem oraz nie dać sobie wejść na głowę. W końcu to on jest opiekunem dziecka, zatem do niego należy w gruncie rzeczy opieka nad nim, przekazywanie określonych wartości, bądź też zachowań. Oczywiście nie da się stworzyć pełnego kompendium wiedzy na temat tego jak dobrze wychować dziecko. Mimo tego nie zraża to do formułowania konkretnych wniosków, które sprawdzają się w wielu przypadkach. Istnieją bowiem pewne uniwersalne reguły czy też wskazówki będące na tyle wartościowe, że warto z nich korzystać.

Należy jednak pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne, zatem metody wychowawcze powinny być dostosowane do potrzeb konkretnego malca.

  • Poczucie bezpieczeństwa – powinno się budować je już od pierwszych tygodni życia malucha. Wtedy wiąże się ono z okazywaniem miłości oraz czułości. Należy zatem dziecko głaskać, nosić, przytulać i całować. Maluch powinien czuć się bezpiecznie zwłaszcza w ramionach swoich własnych rodziców, które będą dla niego oazą spokoju i bezgranicznego zaufania. Dodatkowo, poczucie bezpieczeństwa zwłaszcza w późniejszych latach życia dają również jasno określone zasady i reguły, które będą przez rodziców konsekwentnie przestrzegane.
  • Wspólny czas – jest bardzo ważny, zwłaszcza w tak nowoczesnym świecie jaki mamy dziś. Warto zatem starać się wygospodarować chociażby tę godzinę, aby codziennie wspólnie poczytać, poopowiadać bajki, pobawić się czy też pójść na spacer. Poza tym, dobrą praktyką jest włączanie dziecka w wykonywanie obowiązków domowych od najmłodszych lat.

    Dzięki temu nie będą się mu one kojarzyły jako smutna konieczność, lecz chociażby jako okazja do wspólnego spędzania czasu. Decydując się jednak na aktywność z dzieckiem trzeba pamiętać o tym, by poświęcać mu całą swoją uwagę. Ignorując lub też będąc obojętnym wobec pociechy, możemy bowiem przyczynić się do powstania w dziecku niepotrzebnej agresji. Szanując je oraz siebie, należy zatem spędzać wspólny czas świadomie i emocjonalnie wartościowo.

  • Słuchanie dziecka – wielu rodziców boryka się z problemami wychowawczymi i niegrzecznymi dziećmi właśnie ze względu na zaniedbanie tej wydawałoby się podstawowej czynności. Wydaje im się, że znają swoje dziecko, że słuchają go i wiedzą wiele na temat jego upodobań. Bardzo często to błędne przeświadczenie, które można zweryfikować między innymi przez niegrzeczne zachowanie dziecka. W ten sposób próbuje ono wyładować swoją frustrację i złość, spowodowane brakiem zrozumienia i ignorancją. Szacunek dla naszego dziecka obejmuje zatem także uważne go słuchanie, wchodzenie w dyskusje oraz próby rozumienia go.

.

meble szkolne regulowane
www.chutir.pl