Szkoła publiczna czy prywatna?

Szkoła publiczna czy prywatna?

W dzisiejszych czasach dzieci i rodzice mają dostęp do edukacji na naprawdę imponującym poziomie. Placówki oświatowe prześcigają się bowiem w osiągnięciach, kwalifikacjach kadry oraz zajęciach dodatkowych po to, by przyciągnąć do siebie jak najwięcej chętnych osób. Ma to miejsce nie tylko na szczeblu zerówki, ale także chociażby liceum. W związku z tym wybór konkretnego miejsca jest niekiedy prawdziwą gratką, ponieważ różnorodność oferty placówek stawia nas przed naprawdę trudnym wyborem. Podstawową rzeczą nad którą powinniśmy się zastanowić przy wyborze szkoły dla naszego dziecka jest to, czy będzie to szkoła publiczna czy prywatna. Jest to podział, na który warto zwrócić uwagę już na samym początku poszukiwań placówki oświatowej, ponieważ będzie on warunkował konkretne szkoły i licea. Dla wielu rodzin z oczywistych względów dostępne będą tylko placówki publiczne, ponieważ zwyczajnie nie będą oni mieli dodatkowych pieniędzy na opłatę czesnego w szkole prywatnej. Ci nieco zamożniejsi będą mogli jednak przebierać w ofertach zarówno szkół prywatnych, jak i publicznych.

Wady i zalety szkół publicznych

Niewątpliwie do zalet tego typu placówek należy brak odpłatności oraz łatwa dostępność i powszechność. W związku z tym bardzo często dziecko może uczęszczać do szkoły samo już w pierwszych klasach szkoły podstawowej – szkoła znajduje się zazwyczaj bardzo blisko domu. Dodatkowo, szkoły publiczne nakładają na kadrę nauczycielską wymóg stałego doskonalenia się, co powinno odzwierciedlać wysoki standard prowadzonych lekcji. Nauczyciele są zwykle wymagający i stawiają uczniom konkretne wymagania egzekwowane od każdego z nich w ten sam sposób.

Dodatkowo, wiele szkół może poszczycić się dobrą infrastrukturą – boiskiem, salami gimnastycznymi czy też wygodnymi szatniami. Szkoły publiczne to jednak także szereg wad, do których należy przede wszystkim przepełnienie klas. Powoduje to nie tylko system zmianowy, ale też brak skupienia się na umiejętnościach indywidualnych uczniów. Zajęcia są bowiem prowadzone w standardowy sposób tak, by każdy z klasy mógł nadążyć za programem lekcji. Brak finansowania placówek może powodować braki w zapleczu technicznym oraz infrastrukturze sportowej. Z punktu widzenia dzieci, szkoły te są zwykle pełne osób z różnych społeczności. Może to powodować trudności w komunikacji, a także problemy wychowawcze.

Dlaczego warto wybrać szkołę prywatną?

Przede wszystkim, tego typu szkoły kładą nacisk na indywidualny rozwój dziecka. Ze względu na małą liczebność klas, nauczyciele mogą kierować rozwojem każdego ucznia z osobna. Często prowadzi się także zajęcia w jeszcze mniejszych grupach, na przykład ze względu na konkretne zainteresowania (językowe, przedmiotowe czy sportowe). Warto też zaznaczyć, że program jest nieco bardziej rozbudowany od obowiązkowej podstawy programowej, przez co dzieci spędzają w szkole więcej czasu. Jest to jednak zaletą, ponieważ dzięki temu uczniowie nie muszą poświęcać dużo lub nawet w ogóle czasu na naukę w domu.

piekarniki amica do zabudowy
www.swietlowki-led.com.pl