System operacyjny Unix

Unix Time-Sharing System, w skrócie UNIX, to system operacyjny, który największą popularność zdobył w latach 70. i 80. System ten rozwijany był od 1969 roku, co skutkowało powstaniem różnych wersji. Niektóre z nich są używane aż do dzisiaj. Mowa tutaj o systemie Linux oraz OS X.

Unix przyczynił się do rozwoju innych systemów operacyjnych. Twórcy systemu Unix nie bali się nowatorskich rozwiązań. Wprowadzi koncepcje, które do dzisiaj pozostają w użyciu. Unix wprowadził idę hierarchicznego systemów plików. Narzędzia systemowe realizowały założenie, by programy były proste w obsłudze i realizowały perfekcyjnie jedną rzecz.

Unix miał znaczący wpływ na rozwój informatyki. Wpływ ten był zarówno bezpośredni, jak i pośredni. Unix spopularyzował język C oraz regułę KISS. System dał początek nowym technologiom, w tym NFS i rekursywnemu systemowi plików. Obsługa systemów operacyjnych z rodziny Unix możliwa jest dzięki wierszowi poleceń.

Mniej zaawansowani użytkownicy mogą mieć problem z taką obsługą systemu, ale po zapoznaniu się z jego funkcjonalnością, system staje się cennym sposobem komunikacji między człowiekiem a komputerem.

kody rabatowe komputronik intersys.pl