Problemy z prostatą

Problemy z przerostem prostaty, czyli gruczołu krokowego, występują u około 60% mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia, a po osiemdziesiątym u prawie 80%. Objętość prostaty zwiększa się pod wpływem obniżenia poziomu androgenów, a w szczególności testosteronu.

Mężczyźni, dotknięci problemami z prostatą często decydują się na zakup suplementów diety, by pozbyć się uciążliwej dolegliwości. Ostatnimi czasy preparaty na prostatę są często obecne w reklamach, jednak według naukowców należy uważać na niektóre z nich.

Za szczególnie niebezpieczne uchodzą tabletki bogate w selen oraz witaminę E. Badania wskazują, że zażywanie selenu przez mężczyzn może skutkować ryzykiem raka prostaty.

Podobne działanie może także wykazywać nadmierne zażywanie witaminy E. Nie wszystkie suplementy diety na prostatę są jednak szkodliwe.

Przed wyborem odpowiedniego preparatu należy jednak zawsze zapoznać się z jego składem, a w razie wątpliwości udać się po poradę do lekarza. To pomoże uniknąć przykrych niespodzianek, a czasem nawet poważnych kłopotów.