Historia przemysłu szklarskiego

Przemysł szklarski zajmuje się produkcją szkła, zarówno tego użytkowego jak i płaskiego, szklanych materiałów budowlanych i opakowań. Produkty szklane wytwarza się i wytapia w hutach szkła.

W Polsce, takie huty znajdują się głównie w Sandomierzu, Krośnie, Piotrkowie Trybunalskim, Szklarskiej Porębie i Wałbrzychu. Światowy przemysł szklarski zaczął się właściwie rozwijać w XX wieku, kiedy stworzono pierwszą maszynę do wytwarzania szklanych opakowań.

Natomiast pierwsza produkcja szkła miała miejsce około 3 000 lat p.n.

e., w Babilonii i Egipcie.

W czasach nowożytnych, powstały huty szkła we Włoszech i na wyspie Murano, gdzie produkowano lustra. Natomiast w Polsce, pierwsze szklane wyroby odkryto na przełomie X/XI wieku.

Dzisiaj, prym w przemyśle szklarskim wiodą Stany Zjednoczone, Japonia, Wielka Brytania, Rosja, Francja i Niemcy. Zużycie szkła w Polsce i na świecie będzie wciąż rosło.

W produkcji dominują opakowania szklane, a także materiały budowlane ze szkła. Duże znacznie mają tu także kwestie ochrony środowiska, ponieważ odchodzi się od jednorazowych opakowań, na rzecz szklanych, które można wielokrotnie używać.

zawory bezpieczeństwa hangary