Harland and Wolff

Choć historia statku Titanic jest powszechnie znana, to mało kto zdaje sobie sprawę z jakiej stoczni wypłynął ten najsłynniejszy statek świata. Tą stocznią jest zlokalizowana w Belfaście (Irlandia Południowa) firma Harland and Wolff Heavy Industries.

Firma została założona w 1861 roku przez Edwarda Jamasa Harlanda (1831-1895) i urodzonego w Hamburgu Gustava Wilhelma Wolffa (1834-1913). W 1858 roku Harland kupił małą stocznię od swojego pracodawcy – Roberta Hicksona (Harland wcześniej pełnił w tej stoczni funkcję głównego konstruktora).

Edward swoim partnerem w interesach ustanowił Wolffa, który wcześniej inwestował w innej znanej brytyjskiej stoczni – Bibby Line. Prócz zwodowaniem statku RMS Titanic stocznia może poszczycić się również bliźniaczych dla tego statku jednostek – RMS Britannic i RMS Olympic.

Zakład podczas swej długiej historii nie zajmował się jedynie produkcją statków pasażerskich, gdyż w okresach zarówno I jak II wojny światowej produkował min. Niszczyciele i statki lotniskowe.

płyt do http://www.wostal.biz/skup-zlomu-chorzow.php www.wwmf.pl