Główne symptomy zaburzeń odżywiania

Prawidłowe odżywianie ma duże znaczenie dla naszego organizmu. Wszelkie zaburzenia z nim związane mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Istotne jest, aby w porę zareagować i rozpocząć leczenie. Niestety często osoby cierpiące z powodu zaburzeń odżywiania próbują ukryć swoje problemy i udają, że wszystko jest w porządku. Dlatego ważne jest aby uważnie obserwować, czy ktoś z naszego otoczenia nie przejawia symptomów z tym związanych i spróbować pomóc takiej osobie. Jest wiele zachowań, które powinny być dla nas niepokojącym sygnałem, że bliska osoba ma problemy z odżywianiem.

Do głównych symptomów należy duże przywiązywanie wagi do jedzenia. Nie chodzi tu o czytanie składów produktów, ale nieustanne przeliczanie kalorii i ważenie porcji posiłków. Ponadto osoby chore nadmiernie koncentrują się na swojej wadze i dążeniu do uzyskania szczupłej sylwetki. Możemy także zauważyć, że oprócz ścisłych diet i obsesyjnego liczenia kalorii dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna. Czasem także jest wręcz przeciwnie. Jeżeli zaobserwujesz, że ktoś z Twoich bliskich unika jedzenia w obecności Ciebie i innych osób, to również powinno Cię zaniepokoić.

Sygnałem, którego bezwzględnie nie należy lekceważyć jest odkrycie, że osoba prowokuje wymioty po jedzeniu lub zażywa środki przeczyszczające.

www.blogpartyzancki.pl