Czy można mieszać oleje silnikowe?

Samochód, tak jak w zasadzie każda inna rzecz, jest przez nas nieustannie eksploatowany. Wyjazdy do pracy, na zakupy, ale też na wakacje – z aut korzystamy przecież bardzo często. Czasami może więc dojść do sytuacji, gdy potrzebne będzie przykładowo uzupełnienie płynów, w tym także oleju silnikowego. Tu jednak pojawia się pytanie, czy oleje silnikowe można ze sobą mieszać? Wiele osób myśli bowiem, że w momencie, gdy przebieg naszego auta wyniesie 200-300 tysięcy kilometrów to bez żadnych konsekwencji możemy dolewać do jednostki różne oleje i mieszać je ze sobą.

Niestety, nie jest to prawda. a przynajmniej nie do końca. Oleje silnikowe w niektórych przypadkach można ze sobą mieszać, natomiast trzeba przy tym pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, gdyż w przeciwnym razie możemy bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej naszego samochodu. Tym bardziej, że nierzadko szkody są na tyle duże, że same koszty naprawy mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, szczególnie jeśli mowa o nieco bardziej zaawansowanych silnikach.

Zanim rozpoczniemy więc dolewanie i mieszanie olejów silnikowych, dobrze jest dowiedzieć się, jakie oleje można ze sobą mieszać, a w jakich sytuacjach nie jest to w ogóle wskazane.

Mieszanie olejów silnikowych – o czym pamiętać?

Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby zwrócić uwagę na specyfikację – nie każdy olej można bowiem zmieszać z innym. Trzeba dobrze znać specyfikację, w tym przede wszystkim klasę jakościową. Mieszać można tylko ten sam typ oleju, to znaczy mieszane ze sobą oleje powinny mieć identyczne klasy lepkościową oraz jakościową.

Oczywiście, można więc mieszać oleje różnych marek, natomiast z pewnością warto jest zainwestować w te najbardziej renomowane marki od znanych producentów, aby zmniejszyć ryzyko, że coś pójdzie nie tak. W związku z tym, błędem jest dolanie oleju, który charakteryzują się inną klasą niż ten, który aktualnie używamy. W takim przypadku oleje nie zmieszają się ze sobą we właściwy sposób, co może doprowadzić do bardzo poważnych awarii silnika. Rozsądnie będzie zapoznać się z zaleceniami producenta, gdyż znajdujące się tam informacje bardzo często pozwolą nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Tak czy siak, przed próbą zmieszania olejów koniecznie zwróćmy uwagę na takie aspekty jak lepkość i jakość oleju, zalecenia producenta czy samo to, jak bardzo ufamy danemu producentowi. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zmieszanie różnych olejów nie skończy się dla nas i dla naszego auta źle.

W swoim aucie można również przeprowadzić zabieg wodorowania silnika w celu pozbycia się nagaru, który się w nim zalega.

wypalanie dpf części BMW www.cztery-strony.pl